Pełnomocnictwo, pełnomocnik, apostille – wyjaśniamy pojęcia i tłumaczymy dokumenty

Chcąc przekazać oficjalnie odpowiedzialność za dokonanie czynności wiążących prawnie jednorazowo lub na dłuższy czas, musimy spisać prawomocny dokument w tym zakresie, ale dokładnie co? To pełnomocnictwo jest jedynym formalnym upoważnieniem udzielonym przez jedną osobę drugiej, umożliwiającym reprezentowanie lub podejmowanie decyzji w jej imieniu. Pismo potwierdzane jest notarialnie, osoba udzielająca pełnomocnictwa to mocodawca, a otrzymująca nazywana będzie pełnomocnikiem.

Rodzaje pełnomocnictw

Istnieją pełnomocnictwa ogólne, dotyczące szerokiego zakresu działań, umożliwiające pełnomocnikowi podejmowanie różnych decyzji w imieniu mocodawcy oraz pełnomocnictwo szczególne, ograniczone do określonych decyzji.

Inny podział, wykorzystujący nazewnictwo łacińskie, proponuje postrzeganie pełnomocnictwa pod kątem użyteczności dla danej sprawy lub sytuacji. Pełnomocnictwo ad negotia udzielane jest w celu dokonywania transakcji handlowych w imieniu mocodawcy, ad judicia umożliwia reprezentowanie mocodawcy w postępowaniach sądowych, itd.

Czym jest apostille?

Apostille to specjalne poświadczenie, stosowane w międzynarodowym obrocie prawnym w celu uproszczenia legalizacji dokumentów. Termin ten pochodzi z języka francuskiego i oznacza „adnotację”. Apostille potwierdza autentyczność podpisu, pieczęci lub innego elementu dokumentu i uznawane jest w krajach, które przyjęły Konwencję Haską w sprawie zaniechania zewnętrznej legalizacji dokumentów urzędowych. Główne cechy apostille to uproszczenie procesu legalizacji i międzynarodowa uznawalność.

Tłumaczenie pełnomocnictwa

Dlaczego mowa o konieczności szczególnej precyzji i zaangażowania ze strony tłumacza, gdy ma on do czynienia z oficjalnym aktem, jakim jest pełnomocnictwo? Tłumaczenie na angielski z dokładnym oddaniem zakresu uprawnień zawartych w dokumencie ma istotne znaczenie zarówno w praktycznym zastosowaniu pełnomocnictwa, jak i pod względem potencjalnych konsekwencji działań pełnomocnika. W kontekście różnic między polskim a anglosaskim systemem prawnym, które wpływają na rozbieżności terminologiczne, zaleca się szczegółową weryfikację właściwego nazewnictwa. Odpowiadamy też na pytanie, czy istnieje jedna uniwersalna formatka, wskazująca, jak powinno wyglądać pełnomocnictwo po angielsku. Wzór taki niestety nie istnieje, ze względu na fakt, że pełnomocnictwo dotyczy każdorazowo odmiennej sprawy i sytuacji. Tłumacz dokonuje przekładu dokumentu z wykorzystaniem swojej wiedzy i z uwzględnieniem konkretnych okoliczności, w szczególności odbiorcy tłumaczenia.

Tłumaczenie przysięgłe a zwykłe

Warto zlecić tłumaczenie przysięgłe pełnomocnictwa, ponieważ usługa taka jest uwierzytelniona i potwierdzona przez biuro tłumaczeń przysięgłych. Tłumacze przysięgli to wykwalifikowani specjaliści, gwarantujący precyzję i dokładność tłumaczenia. Posiadają oni również wiedzę o terminologii prawnej i specyfice przekładu dokumentu urzędowego, jakim jest m. in. tłumaczenie pełnomocnictwa wraz z apostille, co zapewnia zrozumienie i odpowiednie oddanie treści pisma. Jeśli zależy nam na tej wiedzy i precyzji, warto znaleźć tłumacza, który nie tylko biegle włada językiem angielskim, ale również jest wykształconym prawnikiem. Takie połączenie znajdziecie w Kancelarii Tłumacza Przysięgłego Języka Angielskiego, Jacka Kasprzyka. Dodatkowo, w erze kontaktów zdalnych, tłumaczenie przysięgłe online, czyli wygodna wysyłka i odesłanie dokumentów, jest również dostępne dla naszych Klientów. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

FAQ

Jak tłumaczyć apostille?

Apostille to poświadczenie potwierdzające autentyczność dokumentu, do którego jest załączone. Jako dokument legalizacyjny wymaga ono tłumaczenia poświadczonego wykonanego przez tłumacza przysięgłego, aby przetłumaczona klauzula zachowała swoją moc prawną.

Czy pełnomocnictwo musi mieć apostille?

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1191 załączenie klauzuli apostille do pełnomocnictwa sporządzonego w formie aktu notarialnego używanego na terenie UE nie jest wymagane, ale ze względu na brak doprecyzowania tego zwolnienia w polskiej ustawie o przedkładaniu niektórych dokumentów urzędowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej z 4 kwietnia 2019 r. nadal zaleca się uzyskanie apostille dla pełnomocnictwa.

Gdzie zrobić apostille w Polsce?

Klauzulę apostille można uzyskać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą). W przypadku nadania klauzuli dla dokumentu sądowego, dokument taki wymaga poświadczenia przez prezesa właściwego miejscowo sądu okręgowego (również dla dokumentów sporządzanych przez notariuszy). Klauzula apostille jest wydawana na wniosek posiadacza dokumentu.

Kto nadaje klauzulę apostille?

Klauzulę apostille, czyli poświadczenie urzędowego charakteru dokumentu wydaje w Polsce Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Warszawie. W przypadku pewnych rodzajów dokumentów (np. dokumenty sądowe, akty notarialne, dokumenty handlowe) może być wymagane dodatkowe uwierzytelnienie przed złożeniem wniosku do MSZ. Natomiast w przypadku dokumentów związanych z przebiegiem lub ukończeniem studiów klauzulę apostille nadaje Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Źródło: Freepik